Skuteczna Hipnoza Zaorski logo

Jak hipnoterapia pomoże pokonać Ci strach przed lataniem?

8 czerwca, 2022

Lęk przed lataniem to jedna z powszechniejszych fobii. Badania dowodzą, że ponad połowa z nas odczuwa niepokój związany z podniebnym lotem, a dla 30% populacji wiąże się to z dużym lękiem i oporami.

Powszechnie wiadomo, że wypadki samolotów zdarzają się bardzo rzadko i statystycznie rzecz biorąc podróż samolotem niesie znacznie niższe ryzyko niż np. jazda samochodem. A samochodem jeździmy niemal codziennie, prawda? Ten fakt daje nam jednak jedną konkretną informację - strach przed lataniem jest irracjonalny! W końcu nie występuje prawdziwe zagrożenie katastrofy. Możesz zdać sobie sprawę z tego, ile samolotów dziennie przelatuje z sukcesem na flightradar. Na lęk wpływa jednak jeden, bardzo istotny czynnik - katastrofy lotnicze są rzadkie ale za to bardzo, bardzo głośne. Gwarantuję Ci, że gdybyś słyszał o każdym wypadku samochodowym w Twoim mieście, Twój strach przed jazdą autem byłby znacznie większy!

Objawy lęku przed lataniem

Każda osoba odczuje taką fobię inaczej, ale mimo wszystko istnieją najczęstsze objawy lęku przed lataniem:
- podwyższone tętno i przyspieszone bicie serca
- przewidywania i “czarne scenariusze”, które pojawiają się w miarę zbliżania się lotu
- drażliwość i nerwowość w trakcie i przed lotem
- panika i trudności z oddychaniem po wejściu na pokład

Dlaczego boimy się latać?

Przyczyn powstania tego typu fobii jest wiele. Wśród tych najbardziej standardowych wymienia się:
- konflikty wewnętrzne
- nadmierna potrzeba kontroli
- traumatyczne doświadczenia z przeszłości
- zaburzenia lękowe
- nieadekwatne skojarzenia

W jaki sposób hipnoza może pomóc w lęku przed lataniem?
Powszechnie wiadomo, że hipnoterapia jest pomocna w przypadku ogólnie pojętych lęków i fobii. Powodem jest to, że nie tylko możesz podświadomie zająć się problemami lękowymi za pomocą hipnozy, ale także spojrzeć z innej perspektywy na przeszłe doświadczenia.
W przypadku fobii przed lataniem hipnoza może działać jako mechanizm radzenia sobie, podświadome narzędzie do relaksu i zwiększania pewności siebie w radzeniu sobie z różnymi niewygodnymi sytuacjami.

Podczas hipnozy hipnoterapeuta może stosować różne techniki w zależności od potrzeb pacjenta. Jedną z powszechnych technik hipnozy, która służy do łagodzenia lęków i fobii, jest systematyczne odczulanie. Można to opisać jako podświadomą formę terapii ekspozycji. Inne interwencje hipnotyczne obejmują regresję pamięci, techniki uwalniania emocji i zakotwiczenie pozytywnego uczucia, które ma zostać odzyskane podczas początku lęku.

Diment, A. D. (1981). Fear of flying: Case study of a phobia. Australian Journal of Clinical & Experimental Hypnosis

chevron-down