...
Skuteczna Hipnoza Zaorski logo

Mity na temat hipnozy cz. I

2 sierpnia, 2022
Mity na temat hipnozy

Hipnozę większość z nas zna zapewne z opowieści i filmów. Popkultura i kinematografia ukształtowała wiele mitów, które ostatecznie niewiele wspólnego mają z faktycznym transem hipnotycznym. Chociaż wydawać by się mogło, że nasi zachodni sąsiedzi są zaznajomieni z hipnoterapią i jest to jedna ze standardowych form leczenia, to właśnie w amerykańskich serialach powstaje najwięcej naciąganych faktów. Sprawdźmy więc, w co warto wierzyć, a w co nie!

Mit nr 1:
Podczas hipnozy jestem nieprzytomny/a.

Jest to prawdopodobnie najczęstsze nieporozumienie dotyczące hipnozy. Nigdy nie tracisz pełnego poczucia świadomości ani nie zasypiasz. Wręcz przeciwnie, w rzeczywistości jesteś bardziej przebudzony. Wszystkie poziomy hipnozy charakteryzują się zwiększoną uwagą i to właśnie ta podwyższona koncentracja zwiększa twoją podatność na sugestie. Osoby zazwyczaj opisują ten stan jako pełny spokój i relaks, jakiego ciężko im doświadczyć w codziennym biegu.

Mit nr 2:
Po obudzeniu się nie będę niczego pamiętał/a.

Będziesz świadomy wszystkiego zarówno podczas hipnozy, jak i po zakończonym transie. Konkretna amnezja może być zastosowana jedynie w celach terapeutycznych (np. leczenie traumy). Możliwe, że będziesz mieć „senne” uczucie lub poczujesz się, jakbyś dryfował tam i z powrotem między snem a jawą. To normalne, że czasami twój umysł błądzi. Po hipnozie prawdopodobnie będziesz mieć zanikające wspomnienie sesji, podobne do wychodzenia z głębokiego snu na jawie lub drzemki.

Mit nr 3
Człowieka można zahipnotyzować wbrew jego woli

To chyba najpowszechniejszy mit, który w rzeczywistości jest iluzją. Hipnoza to stan zgody i współpracy. Jedyna kontrola, jaką hipnoterapeuta ma nad tobą, to kontrola, na którą mu pozwalasz. Normalną ilością kontroli jest umożliwienie hipnoterapeucie wprowadzenie cię w stan relaksu, a następnie zasugerowanie myśli i wyobrażeń dla Twojej koncentracji. Przez cały proces możesz w dowolnym momencie zakończyć stan fizycznego relaksu i koncentracji psychicznej.

Mit nr 4:
Osoba pod hipnozą może ujawnić swoje najgłębsze sekrety.

To jedna z najczęstszych obaw stworzona właśnie przez kinematografię. Pamiętaj jednak, że nie tracisz kontroli ani nie ujawniasz osobistych sekretów pod hipnozą, chyba że chcesz to zrobić.


Mit nr 5:
Inteligentnych ludzi nie da się zahipnotyzować.

Mitem jest stwierdzenie, że tylko ludzie słabi, czy mniej inteligentni poddadzą się hipnozie bez oporów. Badania pokazują wręcz odwrotną sytuację - im wyższy poziom IQ, tym łatwiej osoba doświadcza stanu pełnej relaksacji, koncentracji oraz zdolność do kreatywności i bujnej wyobraźni.

chevron-down
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.